Institut za estetiku: Botox

Botox

Botox je bezopasan!

Jedno od najčešćih pitanja je je li botox štetan? Odgovor je – nije. Botox je jedan od najpouzdanijih saveznika u borbi protiv bora, neumoljivih znakova starenja. Važno je da ga daje stručna osoba, liječnik koji jamči kvalitetu zahvata ali i botoxa koji ubrizgava u mišiće čela i oko očiju. Ključno je znati odrediti mjesta na licu te količinu botoxa koji se ubrizgava. Na taj se način izbjegavaju nuspojave ali i neželjeni izgled lica. Naime, potrebno je neutralizirati bore, ali istodobno sačuvati prirodan izgled, odnosno mimiku lica. -- mr.sc.dr. Dean Šarić

Botox je lijek!

Često se postavlja pitanje što je zapravo botox? Lijek, toksin, eliksir mladosti...? Odgovor je – botox je sve to zajedno. Suprotno predrasudama koje su uglavnom rezultat negativnih medijskih napisa i isticanja loših primjera, važno je znati da je Botox lijek za niz bolesti. Štoviše, koristi se i kao lijek u liječenju mišićnih poremećaja djece.

Od 1989. nalazi se na listi Američke agencije za hranu i lijekove (Food and Drug Administration). Botulinum toksin tipa A je siguran i učinkovit za uporabu kod blefarospazma, strabizma i hemifacijalnih spazama. Riječ je dakle o standardiziranom preparatu koji se u medicini koristi više od 20 godina, a u kozmetologiji desetak godina te, bez iznimke postiže – željeni rezultat. 

Može li se riještiti bora i sačuvati prirodan izgled?

Naravno. Važno je poštivati strogo individualan pristup pacijentu, te se prilagoditi dobi, izgledu, prirodnoj mimici te mnogim sitnim, ne manje važnim detaljima. Prirodnu izražajnost lica treba ublažiti ali ne i izbrisati. Također ostaviti ili čak naglasiti neku sitnu asimetriju, a sve u cilju postizanja efekta odmorenog  i blagog izraza lišenog stresa. 

Botoxom protiv znojenja


Za većinu ljudi, znojenje je prirodan, normalan proces koji hladi tijelo i kontrolira njegovu temperaturu, no za neke je početak ljeta početak svakodnevne neugode koja se očituje u velikim flekama na odjeći ispod pazuha. Muškarci nerado skidaju sakoe, a žene pokušavaju ''spasiti'' situaciju prozračnim odjevnim kombinacijama. No, vrlo često propisano odijevanje u poslovnim situacijama ne dopušta takvu vrstu luksuza.

Kontrola hyperhidrosisa, što je drugo ime za pretjerano znojenje, pokazala se mogućom i nadasve učinkovitom primjenom botoxa. Pacijenti mogu očekivati značajno smanjenje znojenja punih šest mjeseci nakon tretmana. Zbog nerazumijevanja i neinformiranosti djelovanja botoxa koji se već 20 godina primjenjuje kao lijek u gotovo svim granama medicine, pa čak i u pedijatriji, mnogi su sumnjičavi oko neštetnosti takvog tretmana. No medicinska su istraživanja pokazala, kao i praksa, da je riječ o najdjelotvornijem lijeku protiv tog izuzetno neugodnog problema. U prosjeku je dovoljno aplicirati 100 jedinica za oba pazuha.

Botox djeluje tako da privremeno blokira kemijske signale od živaca koji stimuliraju znojne žlijezde. Važno je objasniti kako botox ne liječi problem hyperhidrosisa zauvijek, već za razdoblje od šest do čak devet mjeseci – napominju u zagrebačkoj poliklinici ''Optotim" gdje izvode spomenute tretmane -  nakon nekoliko mjeseci, osoba može očekivati povremeni povratak simptoma i, ako želi, ponoviti tretman. Odluči li iz bilo kojeg razloga prestati, stanje sa znojenjem bit će jednako onome prije tretmana botoxom. U zdravstvenom smislu ne postoji ni jedna štetna posljedica, štoviše, iskustva pokazuju da je tretman botoxom uistinu spas za ljude koji se pretjerano znoje i nakon šest do devet mjeseci oni postupak ponavljaju što im je garancija funkcioniranja bez bespotrebnih znakove nervoze i neugode.